Filtr produktů
Zrušit filtrpáteřák AMPLIFI - Mkx Top Woman Black Rose Se (BLACK ROSE SE)
chránič kolen AMPLIFI - Mkx Knee Black/Turquoise (BLACK-TURQUOISE)
páteřák AMPLIFI - Mkx Top Women Black Rose (BLACK ROSE )
Páteřáky a chrániče na snowboard
Jaké chrániče na snowboard nebo lyže vybrat
Pokud tě baví blbnutí ve snowparku nebo freeride, nesmí ve tvé výbavě chybět helma a chrániče na snowboard, které tě ochrání při pádech a nárazech. Základním kouskem je bezpochyby páteřák, ale k zahození nejsou ani chrániče kostrče, zápěstí nebo kolen. Seznam se s nimi, vyplatí se to.
Páteřák na snowboard
Jestli chceš investovat jen do jednoho jediného chrániče na snowboard, měl by to být páteřák, který rozloží energii nárazu do větší plochy a zabrání poranění v místě střetu. Aby to zvládl na jedničku, potřebuješ dokonale padnoucí chránič páteře, který bude sahat od krku až ke kostrči.
Tvrdý, nebo měkký páteřák?
Měkké páteřáky jsou z pěny (viscoelastických polymerů), která při nárazu ztvrdne a rozloží energii nárazu. Výhodou je vynikající pohyblivost, lehkost a pohodlí při jízdě. Některé modely mají podobu vestičky na zip, kterou si oblečeš přes termoprádlo.
Tvrdé neboli skořepinové chrániče páteře se skládají z měkké textilní části, která přichází do kontaktu s tělem, a tvrdou skořepinou na vnější části. Skořepina je z několika pohyblivých kusů, které do sebe částečně zapadají podobně jako u pásovce, a to proto, aby ses mohl volně pohybovat.
Dámský, pánský nebo dětský páteřák
Rozdíl mezi nimi není jen ve velikosti, ale i v tvarování. Křivky ženského a mužského těla se přece jen liší a páteřák musí tělo dokonale kopírovat. Někteří výrobci upravili systém hrudních popruhů, tak aby jej pohodlně zaply i ženy.
Výběr velikosti páteřáku
Páteřák musí sedět jako ulitý a hezky kopírovat tvá záda. Mezi ním a zády by neměl být takřka žádný prostor. A když si ho nasadíš, nemá tě omezovat v pohybu. Páteřáky kryjí celou páteř od krku až po kostrč, kterou trochu překrývají. Velikost vybírej stejně jako u oblečení. Pokud nosíš velikost L, sáhni po „eLku“ i v případě páteřáku.
Vychytávky chráničů páteře na lyže i snowboard
- Prodyšnost – s další přiléhající vrstvou se ti trochu zhorší tepelný komfort a budeš se trochu potit. Proto si dobře prohlédni systém odvětrávání u jednotlivých páteřáků.
- Kapsy – těch není nikdy dost. Některé modely mají ve výbavě větší kapsy, takže je můžeš použít jako malý batoh.
- Systém Recco – pokud holduješ freeridu, neměl by ti ve výbavě chybět prvek s reflektorem, který vysílá signál po celou dobu své životnosti a usnadní záchranářům vyhledávání, pokud to bude nutné.
Chrániče kostrče, boků a pánve
Kdo už někdy pořádně spadl na zadek, tak moc dobře ví, jak paralyzující to je. Pokud vyrážíš do parku, na raily nebo si rád zaskáčeš, pořiď si chránič kostrče nebo uplé šortky s ochrannými prvky. Při výběru si takzvaný chránič zadku na snowboard vyzkoušej spolu s páteřákem, aby se navzájem neomezovaly. Šortky musíš mít hezky na tělo, jen tak tě budou spolehlivě chránit.
Chrániče zápěstí a kolen
Na snowboardu dochází často také ke zlomeninám zápěstí, kterým se dá předejít pomocí vhodného chrániče, ten si můžeš koupit zvlášť nebo si pořiď pánské či dámské rukavice, které mají integrovaný chránič. Pokud se snowboard začínáš, budou se ti hodit taky chrániče kolen.
Pohodlí a ochranu ti zajistí taky speciální batoh na snowboard s integrovaným chráničem páteře.