Jak vybrat skate desku
Sestavuješ si vlastní skate a potřebuješ se zorientovat v parametrech, které na e-shopu uvádíme? Nemáš páru, o čem je řeč a potřebuješ u výběru skate desky helfnout? Přečti si mini průvodce, díky kterému si vybereš dobře.
Jak vybrat skateboard pro začátečníky?
Na začátku cesty za vysněným skatem bývá zkoušení různých stylů. Při výběru ber v potaz svou výšku a zaměř se na materiál, velikost a šířku desky.
Materiál desky na skate
U skate desek nejčastěji natrefíš na kanadský javor – roste pomalu a patří k těm nejodolnějším materiálům. Deska se skládá několika dýh (většinou 7), vrství se kolmo na sebe a lepí lepidlem na vodní bázi nebo epoxidem z pryskyřice. Desky s více než sedmi vrstvami jsou pevnější a používají se u dětských a začátečnických modelů.
Velikost skate desky: Jak se měří deska?
Šířka a délka skate desky patří mezi ty nejdůležitější parametry. Velikost se uvádí téměř vždy v palcích. Jeden palec (") = 2,54 cm.
Jaký je rozdíl v jízdě podle šířky skate desky?
Širší deska ti zaručí stabilnější jízdu i ve vysoké rychlosti, ale je těžší, takže se s ní hůř otáčí a musíš zapojit více nohy. Na druhou stranu větší šířku oceníš při dopadech a chytání desky.
Užší deska na skate je lehčí a líp se s ní otáčí – nemusíš tolik zapojovat sílu v nohou. Užší desku volí zejména techničtí skejťáci, kteří si užívají jízdu na obrubnících a dělají těžší flatové triky.
7,5" až 8" – ježdění v parku/univerzál
8" až 25" – skatepark/street/minirampy
8.25" a více – street/bowl/rampy
Jak vybrat délku prkna na skateboard?
Správnou délku skejtu zjistíš podle své výšky. Míry najdeš v tabulce pro výběr desky na skate. Jestli jsi menší, pořiď si kratší skate. Pro vyšší skejťáky doporučujeme delší desku, díky které lépe udrží rovnováhu. Váhu zas tolik řešit nemusíš, zpravidla má skateboard nosnost do 120 kg.
Jak vybrat skateboard pro děti?
Konstrukce desky na skate
Zaměř se taky na konstrukci desky na skateboard, tedy na patku (tail) a špičku (nose), která je obvykle širší a více zvednutá. Čím delší nose, tím víc možností máš při dělání triků jako třeba nollie. S více zvednutým nosem i tailem zase pohodlněji nacvičíš pop. Naopak s rovnějšími konci máš desku pod kontrolou, což je pro začátečníka stopro lepší.
Concave (zakřivení desky)
Prohnutí desky do tvaru „U“ umožňuje lepší kontrolu nad deskou a rychlejší provedení triků. Konkáva se dělí na Low Concave, Medium a High. S Low Concave je jízda stabilnější, ale ubere ti na pohyblivosti, což oceníš v začátcích. Medium Concave je takový zlatý střed. High Concave volí zkušenější jezdci, kteří zvládnou dokonalou otočku do flipu.
Co budeš ještě potřebovat
Skateboardy, trucky,
kolečka,
desky, helmy,
drsné gripy a chrániče na lokty i kolena. Zkrátka všechno, co potřebuješ, když vyrazíš do skateparku, do
bowlu nebo jen
na projížďku do ulic. Pokud si nechceš skate skládat sám, kup si hotový
skate komplet. Ale jako fajnšmekr si určitě rád poskládáš svůj komplet sám. Vybereš si desku, kolečka, trucky i grip
podle svého gusta.
K nové desce si nezapomeň pořídit
helmu a chrániče.