Filtr produktů
Zrušit filtrstoupací pásy JONES - Skn Nomad W- Qt.Tc Grey G (GY)
stoupací železo UNION - Crampon Silver season 2020 - 21 (SILVER)
splitboard JONES - Dream Weaver Splitboard Black (BLACK)
stoupací pásy JONES - Jones Premium Skins Quick tens Tail CL (MULTI)
stoupací pás UNION - Climbing Skins (cm. 170) Orange (ORANGE)
stoupací železo UNION - Split Board Crampon Silver season 2014-19 (SILVER)
stoupací pásy JONES - Skn Nom. Pro W/U.Tc Blk (BLK)
Splitboardy
Na co se soustředit při výběru splitboardu
Nechceš se mačkat v davu na sjezdovce a čekat dlouhé minuty na vlek? Pak si pořiď splitboard. Snowboard, který jednoduše rozpůlíš na dvě lyže, otočíš vazko, připevníš stoupací pásy a jdeš. Na splitu si užiješ freeride, hromady prašanu a klid. Splitboard by měl být pevný, dlouhý, s camber prohnutím, které usnadňuje jízdu v hlubokém sněhu.Kdy se vyplatí splitboard a kdy klasický snowboard?
Když si chceš užít freeride na snowboardu, máš dvě možnosti. Při rozhodování ber v potaz, kde nejčastěji jezdíš. Split je super, ale není pro každého.- Patříš mezi sváteční freeridery, kteří vyráží do terénu jen občas a spíš se prohání po sjezdovce? Vsaď spíš na kombinaci sněžnic, batohu a klasického snowboardu. Nasadíš sněžnice, nahodíš batoh, k němu připneš board a jdeš. Jízdu na sjezdovce si přece jen vychutnáš víc na klasickém snowboardu.
- Když dýcháš pro freeride, splitboard je jasnou volbou a následující řádky jsou přesně pro tebe.
Anatomie splitboardu = deska + vázání + boty + stoupací pásy
Deska na splitboard
K top značkám na trhu patří Union a Jones splitboard. Pokud budeš hodně chodit, zaměř se na hmotnost desky. Po delší chůzi poznáš každý gram navíc. Délku desky na split vybírej stejně jako u klasického snowboardu.
- Desky na splitboard s měkčí flexí se hodí pro začátečníky a spíše lehké jezdce, kteří touží po rychlé ovladatelnosti (ideální do lesa).
- Středně tvrdé desky s carbon výztuhami oceníš při jízdě ve volném terénu.
- Tvrdé desky na split udělají dobrou službu těžkým jezdcům (měkké prkno se při chůzi do kopce prohýbá a prokluzuje) a také těm, kteří plánují dlouhé výšlapy s těžkým batohem.
Vázání na splitboard
Vázání na splitboard skvěle přenáší sílu z nohou na prkno a je lehké. K nejlepším patří vázání Union a Karakoram (technicky nejpropracovanější modely, ale za vyšší cenu). Pokud chceš ušetřit, použij klasické vazko na snb + interface (adaptér). Není to dokonalé, ale funguje to.
Boty na splitboard
Ideální boty na splitboard jsou měkké freeridové modely, ve kterých máš pohodlí a volnost pohybu = dobře se v nich šlape. A protože výrobci nikdy nespí a předhánějí se v tuningu vybavení, jsou na trhu k mání i spešl splitboard boty.
Stoupací pásy
Deska, boty, vazko, to je standard i u klasického snowboardu, ale tulení pásy, jak se stoupacím pásům někdy říká, představují něco navíc. Před stoupáním do kopce se připevňují ke skluznici pomocí oček a lepidla, které zajistí dokonalé přilnutí k povrchu. Aby ti pásy vydržely, pořiď si na ně speciální obal, který je ochrání před poškozením, až je narolované hodíš do batohu.
A to není všechno aneb další nezbytnosti na splitboard
K výšlapům na splitu potřebuješ ještě teleskopické hůlky, stoupací mačky a freeride batoh.
Teleskopické nebo skládací hůlky ti umožní bezpečný výstup. Ve složeném stavu by se měly vejít do batohu, což je nejbezpečnější varianta při sjezdu.
Stoupací mačky se upevňují pod vázání. Usnadní ti traverzování do stran a výstup na prudké a zmrzlé kopce.
Freeride batoh je nezbytný pro uložení stoupacích pásů, maček, pití, náhradních rukavic, vyhledávače, sondy, lopaty a dalšího lavinového vybavení. Nejlepší jsou lavinové batohy s nafukovacími vaky, které tě v případě nouze udrží na povrchu.